Archiv - !O! - Family Therapy

premiéra 2.10.2018
nejbližší představení

Anotace

„Šílenství? Jen ultimátní svoboda"

Projekt !O! s pracovním názvem Family Therapy je divadlem události. Nachází se na pomezí performance, instalace a happeningu. Je to taneční architektura mezi skutečností a snem ohledávající téma šílenství a psychické nemoci z perspektivy umění jako diagnózy.

Projekt vznikal v rok a půl trvající laboratoři Tantelab, kde se dvě režisérky, devět performerů a čtyři výtvarnice setkávali s psychiatry, psychology a tvůrčími osobnostmi z nejrůznějších uměleckých oborů, aby společně ohledávali terén jednotlivých psychických poruch a nemocí jako východiska pro své charaktery. Forma zrcadlového nahlížení na jednotlivé příběhy, z pozice Foucaltovského rozumu a následně v imersivním prostoru ne-rozumu, vybízí k následnému dialogu s diváky.

Skupina Tantehorse se dlouhodobě zabývá autorskými inscenacemi na pomezí dokumentu, fyzického a tanečního divadla a performance. Její hlavní cíl je umělecké uchopení společensky angažovaných témat a překračování zavedených žánrů.

Režie: Miřenka Čechová, Dominika Špalková
Výtvarnice: Eva Matoušová, Eva Chudomelová, Barbora Johansson Pivoňková, Vendula Bělochová
Performeři: Sabina Bočková, Ingrid Zotova-Mikshina, Lukas Bliss Blaha, Darja Hlinková, Viktor Černický, Johana Pocková, Vojtěch Hříbek, Eva Stará, Simona Rozložníková
Hudba: Matouš Hekela
Světelný design: David Prokopič, Daniel Kozlík
Pohybová spolupráce: Denisa Musilová
Choreografické psaní: Kristýna Boháčová
Produkce: Jakub Urban

Představení podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond kultury, Nadace život umělce, Divadlo DRAK, Švestkový dvůr, Pragovka Art District

Premiéra: 2.10.2018, Pragovka

Čechová ve spolupráci s vybraným tvůrčím týmem vytvořila více jak hodinové dílo, jehož dopady násobí industriální prostor bývalé továrny. Neopominutelný genius loci odcizeného prostředí podtrhuje syrovost, drásavost i smířlivost bizarního „rodinného terapeutické sezení“. Rozdělení představení do dvou zón pak odkazuje na nahlížení reality z pozice Foucaltovského rozumu a následně ne-rozumu, o níž Čechová mluví jako o principu, od něhož se odvíjí i tento postapokalyptický kabaret. Tantehorse se v něm zadařilo vytvořit scénicky hutnou metaforu o šílenství jako určitém módu uvažování a umělecké svobody.
Lucie Dercsényiová, Taneční Aktuality
Tvůrčí tým dokázal v bývalé jídelně Pragovky naservírovat vskutku pestrý pokrm rozličných chutí, který se nepřejedl ani po vyměřené hodině a půl. Na nevšedním zážitku se podepsaly nejen skvělé výkony účinkujících, ale i genius loci. Seskupení Tantehorse v projektu !O! projevilo nové směřování, otevřelo náruč nastupující taneční generaci, a přitom zachovalo věrnost své dramaturgické linii. Totiž zpracování palčivých témat.
Daniela Machatová, Česká Televize