Archiv - Propojme se včera
nejbližší představení
Anotace
22.11. ve 20:30
Taneční představení a vědecká přednáška
Resilience jako schopnost vyrovnávat se s krizemi a nečekanými narušeními je v tomto performativním tvaru na pomezí tanečního představení a vědecké přednášky komunikována skrze abstraktní pohybové vzorce, vzájemné sdílení a kontextualizaci Divákovi je nabídnuta možnost porozumět situačním sekvencím, které simulují principy jako např. homeostáze, hledání opor a zdrojůi, adaptace a transformace, a to na dvou rovinách. Nejprve na abstraktně emocionální úrovni, posléze skrze konkrétní verbatim. Přijetí nejednoznačnosti je podmínkou nejen percepce tanečního díla, nýbrž i jedním z podstatných předpokladů pro rozvoj a udržení resilience. Ztráta jistoty, dezorientace a liminální stavy jsou zde chápány nejen jako ohrožení, ale také jako stavy vysoké potencionality. Předpokladem pro takové vnímání je ale zajištění minimální meze bezpečí a důvěry. Performance v divákovi podněcuje citlivost, výdrž, možnost protestu, soukromého prožitku, reflexe, i adaptace na okolní dění.
Intenzivní celoroční projekt ústící do imerzivního site-specific představení navazuje svým formátem na úspěšnou edukativní laboratoř Tantelab, kterou soubor Tantehorse završil v site-specific formátu !O!/Family Therapy v pražské industriální Pragovce.
Hlavním tématem je tentokrát psychická, společenská a environmentální odolnost, odolnost člověka vůči krizovým situacím, manipulacím a zastrašování, stejně jako schopnost adaptace, transformace krizové situace a péče o svět, v němž chceme žít.
Koncept, režie: Markéta Vacovská, Miřenka Čechová, Alice Koubová
Hudba: Matouš Hekela
Pohybová spolupráce: Kristýna Šajtošová
Dramaturgická spolupráce: Martina Kinská
Performeři: Eduard Adam Orszulik, Andrej Lyga, Eliška Benešová, Tereza Petrová, Viktória Pejková, Michaela Stará, Huyen Vi Tranová, Alica Minar, Kateřina Jabůrková, Aneta Bočková, Daniela Kolková, Simona Rozložníková
Výtvarníci: Debora Štysová, Martin Hrvol
Realizuje Tantehorse ve spolupráci s projektem Strategie AV21 „Odolná společnost pro 21. století" řešeným na Akademii věd ČR
Projekt vzniká ve spolupráci s AV ČR, Palácem Akropolis, geoparkem Ralsko a za podpory Ministerstva kultury ČR a Fondů EHP, hlavního města Praha, Státního fondu kultury ČR, Nové sítě, Naplavena a tepu39.
Spolupráce Čechové, Koubové a Vacovské ukazuje, jak může být dialog mezi vědou a uměním plodný. Zároveň potvrzuje, že pro osvětlování složitých sociálních procesů a orientaci v dnešním světě jsou jak humanitní a sociální vědy, tak i umění kruciální.