Archiv - S/HE IS NANCY JOE

premiéra 17.07.2012
nejbližší představení

Anotace

Narodil jsem se jako holka. Ale jistě vím, že jde o omyl.

Taneční a vizuální performance, jejíž podstatnou osu formují narativní a vizuální postupy komixu a unikátní styl street-ballet kombinující prvky hip hopu, pop-and-lockingu, tuttingu se současným tancem a klasickým baletem.

Představení je dokumentárním zpracováním jednotlivých příběhů transgender lidí, které jsem měla možnost osobně poznat, se kterými žiji, a kteří se stali mými přáteli. Někteří se na představení podíleli již svou přítomností v mém životě, jiní přímo darovali texty, deníky, poesii a další se stali pevnou součástí našeho tvůrčího týmu. Jsou to všechno nádherné, silné a velice výjimečné osobnosti, které mě jak lidsky, tak umělecky nesmírně obohatili a jimž vděčím za to, že vidím zase o trochu dál a hlouběji a jsem schopna nahlížet krásu a smysl z nové perspektivy.
Miřenka Čechová 

Transgender, odcizení v těle i odcizené tělo, osamocení ve společnosti díky odlišnosti, touha po štěstí a svobodě! Docu-drama na pomezí žánrů a unikátního hybridního stylu street-ballet v podaní Miřenky Čechové

Jediný způsob, jak poznat něčí genderovou identitu, je pokud nám ji ten člověk sdělí. Identitu není možné vypozorovat z toho, jak někdo vypadá, jak se pohybuje, obléká nebo chová, a stejně tak nemůže být určena diagnostickými či psychologickými testy.

V odlišnosti je krása
…Pro mě je jinakost ale i krásná, takový člověk vidí víc, vidí pod povrch…mám moc rád

takové lidi“ (K.)

„…máš pravdu i bolestné zkušenosti patří k našemu lidství, nemůžeme je popírat, proměňují nás, možná budeme jinak vnímat i následné radosti, s určitou pokorou v sobě, s úctou…kdyby mě potkaly jen samé krásné věci, byl bych někdo jiný, to si uvědomuji…“ (K.)

„Bolestné, ale zároveň neuvěřitelně zábavné (...) Nejsilnějším momentem celého představení je však samotné tělo Čechové. Ve své vlastní režii se stává bojištěm, na kterém zuří boj mezi identitou a společenskými překážkami.“
Sarah Kaufmann, The Washington Post, 10. 11. 2012
„Miřenka Čechová dokonale ovládá své pružné tělo a dokáže skrze jeho pohyb a prudkou změnu napětí odkrýt hloubku výpovědi o chaosu a zoufalství, proloženou vzácně i humorným odlehčením závažného tématu. Její hodinové vystoupení je nabité energií, která diváka nenechá vydechnout."
Radmila Hrdinová, Právo, 19. 7. 2012