Emergency Dances III. / online

premiéra 28.12.2020
nejbližší představení

Anotace

Emergency Dances je kurátorovaná série autorských děl rozličných tvůrců a tvůrkyň, které spojuje zájem hovořit performativním jazykem o palčivých tématech osobních či společenských. Iniciátorem výběru tvůrců a vzniku jednotlivých děl je divadelní soubor Tantehorse vedený Miřenkou Čechovou.

"Ve třetí sérii projektu jsme dali prostor velké diverzitě a jedinečnosti tvůrčích postupů, které představují tři autorky Ridina Ahmedová, Eva Stará a Nikola Križková. Je fascinující sledovat jak různorodě lze přistupovat ke zpracování témat, která nás ponoukají se s nimi vypořádat. V rámci procesu vznikání díla se nevyjevují pouze jasnější kontury tématu, ale také osobnosti a postoje tvůrkyň, a to někdy doslova z intimní vzdálenosti. Způsob, jakým tyto autorky umělecky tvoří, tak vypovídá mnohé o nich samých a nepřímo tak odhaluje to, co možná ani samy o sobě nevědí. Komplikované, vzrušující a jemné prolínání osobního a uměleckého, privátního a veřejného, individuálního a obecného je patrné nejen v jednotlivých tvůrčích ukázkách, ale také v křehkém rozhovoru s filosofkou Alicí Koubovou, jež volí strategie dialogu tak, aby zesílila kontury těchto jedinečných tvůrčích přístupů.
To, co v následující hodině uvidíte, je pozvání dovnitř tvorby. Nejde o finální jevištní tvar, nýbrž o kreativní vypořádání se s nemožností stát na jevišti a bezprostředně komunikovat s diváky. Každá autorka se s tímto nezbytným úkolem utkala odlišně. Nikola Križková vytvořila ucelený vizuálně taneční klip, Eva Stará internetovou klipovost vtáhla na prázdné jeviště a Ridina Ahmedová dovoluje pohledu diváka přiblížit se téměř na dotek, ale přesto nevidět. Všechny tři autorky zároveň něco důležitého spojuje: ve svých představeních zpracovávají téma, které považují za podstatné, a to nejen esteticky, ale rovněž osobně a společensky. Jejich představení rezonují s jejich životy a s jejich uvažováním o světě. A všechny tři věří, že umění má stále šanci promlouvat k divákům s burcující naléhavostí.
Toto přesvědčení přitom charakterizuje přístup celého projektu Emergency Dances. Pevně věříme, že o svět umění nepřijdeme, že potřeba přijít do divadla a zakusit umělecký zážitek skrze vlastní tělo se nestane chráněnou relikvií, nýbrž potenciálním spouštěčem společenských či osobních proměn, které mohou začít jako podprahové a jemné a nakonec se prosadit jako viditelně nové způsoby našich životů."
Miřenka Čechová

 

>> Eva Stará: MASS
Koncept, režie, choreografie: Eva Stará
Interpretace: Lenka Nahodilová
Hudba: Matouš Hekela
Kostýmy: Oldřich Vojta
Virtuální kostým: Natáliya Grimberg
Video/light design: Eliška Kociánová
Video, střih, postprodukce: Tereza Chudáčková

>> Ridina Ahmedová: SÁDLO
Koncepce, hudba, účinkuje: Ridina Ahmedová
Režijní spolupráce: Alena Dittrichová
Dramaturgická spolupráce: Miřenka Čechová, Alice Koubová
Scénografie: Vendula a Jan Tomšů
Lightdesign: Jiří Šmirk
Zvuková spolupráce: Jaroslav Pokorný a Petr Tichý
Poděkování: Český rozhlas Wave
Představení vzniklo za podpory Hlavního města Prahy a Státního fondu kultury a Hlasohled z.s

>> Nikola Križková: „PASSING"
Choreografie, interpretace: Nikola Križková
Video: Amador Artiga
Hudba: David Alarcon

Projekt Emergency Dances vzniká v koprodukci Tantehorse s Palácem Akropolis a za podpory Ministerstva kultury ČR, hlavního města Praha, Státního fondu kultury, tepu39 a Hlasohledu z.s.

Režijně – dramaturgické vedení: Miřenka Čechová
Dramaturgie, supervize a zpětná vazba: Alice Koubová
Produkce: Jakub Urban