Výstava - Momentum ve fotografii Vojtěcha Brtnické

premiéra 01.02.2018
nejbližší představení

Anotace

Kdo má čas zastavovat čas?

Výstavu fotografií Vojtěcha Brtnického, dokumentující výjimečné třicetihodinové taneční představení MOMENTUM, doprovodí úvodní a závěrečná taneční instalace Vidět stíny utíkat - nechat mysl létat.

V prostoru Piazzetty Národního divadla (nám. Václava Havla) se v červnu 2017 uskutečnil ojedinělý taneční projekt dvou choreografek a performerek Miřenky Čechové a Sabine Seume. Ty uvnitř veřejného prostoru stvořily intimní pokoj, v němž non-stop, po dobu třiceti hodin, zakoušely zpomalení času. Co vše se během těchto třicetihodin událo? S jakými okamžiky se musely utkat?

Výstavu fotografií doprovodí v úvodní vernisáži 1.2. i v závěrečné dernisáži 28.2. taneční instalace Vidět stíny utíkat - nechat mysl létat. Její název odkazuje k poslední hodině extrémní fyzické výzvy, v níž koncentrace a tělesný výkon performerek dosahovaly vrcholu. "Když se člověk vrcholně zpomalí, uvidí pohyb svého vlastního stínu." píše Miřenka Čechová v textech, které fotografie doprovází.

"Je únor, stmívá se, cíl přestává platit neboť se permanentně oddaluje a mění, náhodné se stává záměrným, záměrné zbytečným. Neexistuje začátek ani konec, jen trvání. Přirozená proměna světla vytváří proměnu atmosféry jinak téměr nehybných, přesto však pohybujících se těl, světelný puls a nikdy nekončící cesta je to, co jsme již zapomněli, protože jsme ztratili trpělivost čekání."

Výstava 1.2.-28.2.2018
Vernisáž + performance Vidět stíny utíkat - nechat mysl létat 1.2.2018 v 17:30
Dernisáž + performance Vidět stíny utíkat - nechat mysl létat 28.2.2018 v 17:00 (v rámci festivalu Malá Inventura)

Važme si všech, kdo se do tohoto projektu pustili, zvláště pochopitelně obou performerek, neb právě takové (po)činy posouvají vnímání divadla a jeho smyslu o hodný kus dál.
Vladimí Hulec, Taneční Zóna 03/17