O souboru Tantehorse

Tantehorse je renomovaný český divadelní soubor, který je jak autorskou platformou, produkující vysoce kvalitní, společensky rezonující inscenace, tak producentskou platformou, vytvářející prostor pro začínající choreografy a autory v oblasti tanečního a pohybového umění. 

Do první linie spadají pohybové inscenace, které již od počátků Tantehorse, pravidelně získávají mezinárodní ohlasy (Light in the Darkness, S/he is Nancy Joe, Faith, ad.), inscenace multižánrové a inovativní (Osudety - na hranici performance, instalace a únikové hry), performativní přednášky (Strachy), inscenace performativní (30-ti hodinové Momentum), a především celá dokumentární série autobiografických monodramat Invisible I.-III. o neviditelných ženách, umělkyních s vyjímečnými osudy (Hannah, Barbora a Iris).

Do druhé linie patří inscenace, které vznikají v podpůrném mentoringu mladých umělců, ať již se jedná o tantelab, což je dlouhodobá laboratoř přemosťující konec studia a profesionální uměleckou dráhu, v níž performeři v bezpečném prostředí získávají jak teoretické, tak praktické jevištní zkušenosti v různorodých aktivitách, tak série Emergency Dances, která přináší mladým choreografům příležitost k vytvoření prvních autorských děl. Emergency Dances mají za sebou již čtyři série, v nichž vzniklo více než dvanáct originálních děl (mezi nimi mimo jiné Jáma Lvová nebo Sádlo Ridiny Ahmed). 

Tantehorse se snaží přinášet nové a originální vlivy do české taneční a divadelní scény, zabývá se pečlivým uměleckým výzkumem, cross over a imersivními projekty. Jeho vedoucí je Miřenka Čechová, oceňovaná autorka, režisérka, choreografka a performerka, jejíž výrazné vysoce oceňované inscenace a společensko kritické myšlení provokují a proměňují českou divadelní scénu spolu s Tantehorse již od roku 2010. 

Mezi další leaderyně souboru patří dramaturgyně a divadelní lektorka Kristýna Boháčová, choreografka a performerka Markéta Vacovská a filosofka Alice Koubová.
 
Soubor spolupracoval s velkým množstvím umělců, jako např.: Martin Hůla, Marketa Vacovska, Alice Koubová, Filip Horn, Mašout Hukela, Kristyna Boháčová, Dano Kozlik, Jiří Šmirk, Radim Vizvary, Martin Špetlík, Judita Hoffmanová, David MangelMagdalena Malinová, Nitish Jain, Nhung Dang, Vi Huyen Tran, Taro Tamura, Tereza Holubová, Klára Kočárková, Kristýna Štarhová, Aneta Bočková, Kateřina Jabůrková, Daniela Kolková, Andrej Lyga, Eduard Adam Orszulik, Eva Chudomelová, Barbora Vašků Kaufmannová, Lucia Škandíková, Hana Frejkova, Markéta Jandová, Eliška Benešová, Tereza Petrová, Viktória Pejková, Michaela Stará, Alica Minar, Simona Rozložníková, Ridina Ahmedová, Nikola Krizkova, Eva Stará, Bora Debnárová, Jindriska Krivankova, Martin Talaga, Denis Bastuga, Kristyna Kuzvartova, Sabina Bockova, Johana Pocková, Denisa Musilova, Ingrid Zotova-Mikshina, Lukas Blaha Bliss, Hlína Hlinková, Viktor Černický, Vojtěch Hříbek, Helena Urban, Sabine Seume, Nina Vangeli, Petr Boháč a mnoho dalších.