Light in the Darkness (re-make)

premiéra 24.01.2024
nejbližší představení

Anotace

Hlavním impulsem Light in the Darkness byla myšlenka vytvořit náročný kompoziční celek, který by odrážel bohatství mimického divadla, ve všech jeho různorodých podobách. Jedná se o mimořádné, teatrálně expresivní zpracování vysoce výtvarných obrazů smrti, lásky a pekla, v čele s technicky precizním tělesným vyjádřením, využívajícím kromě techniky současného mimu a tance, též objekty, loutky a masky. Tvůrci se inspirovali Dantovým Peklem, úryvky z Markýze de Sada, stejně jako duchovním přesahem Bachovy Umění fugy.
Poetika celého díla jde od surrealismu a dekadence přes prvky rokoka a manýrismu, až po výjevy připomínají první obrazy Salvadora Dalího, Giorgia De Chiraca nebo filmy Jana Švankmajera, Ingmara Bergmana či Petera Greenawaye.
Jedná se o ojedinělý počin dvou renomovaných tvůrců, choreografů, režisérů a performerů, Miřenky Čechové a Radima Vizváryho, kteří se po desetileté odmlce vrací na společné jeviště.


Autoři a performeři: Miřenka Čechová, Radim Vizvary
Režijně-dramaturgická spolupráce: Petr Boháč
Hudba: Matouš Hekela
Scéna a kostýmy: Lucia Škandíková, Petra Vlachynská
Light design: Martin Špetlík, Jiří Šmirk
Produkce: Jan Honeiser

Pokud bych psal jen jednoslovné hodnocení, řekl bych: "úžasné."
Justin Schneider, DC Metro (Washington DC)
Prokofiev řekl, že mrtví nedokáží tančit, když slovně vyjádřil pochyby nad závěrem svého baletu Romeo a Julie. Ale zřejmě netušil o čem hovoří.
Sarah Kaufman, Washington Post
Ztělesňují pokladnici fyzicky expresivního divadelního umění"
Sarah Halzack, Washington Post